Наскоро почнува првото судење на руски војник за силување во Украина

Украина денеска се очекува да одржи подготвително рочиште на првото судење на руски војник обвинет за силување на Украинка за време на војната.

Ова е прв од десетиците вакви случаи.

Обвинетиот 32-годишен Михаил Романов не е во притвор во Украина и ќе му се суди во отсуство. Русинот е обвинет за убиство на цивили во регионот на главниот град Киев на 9 март и за повеќекратно силување на сопругата на човек кого претходно го убил, според судските документи.

Руското Министерство за одбрана не одговорило веднаш на писменото барање за коментар. Москва ги отфрли обвиненијата за воени злосторства.

Романов е обвинет за силување на 33-годишна жена, откако тој и друг руски војник го застрелале нејзиниот сопруг Олексиј во селото Боданивка североисточно од Киев. Двајцата војници потоа заминале и подоцна се вратиле уште два пати за да ја силуваат жената, според судските записи. Идентитетот на другиот војник не е утврден.

Обвинителот кој работи на случаи на сексуално насилство изјавил дека се истражуваат до 50 такви злосторства извршени за време на војната во Украина, но дека бројот на случаи на сексуално насилство извршени од руските војници веројатно ќе биде значително поголем.

Официјални лица, активисти и лекари рекоа дека многу силувани Украинки не сакале да контактираат со полицијата и обвинителството поради страв од руска стигма и одмазда. Портпаролот на главното обвинителство рече дека обвинителот по денешното рочиште може јавно да го коментира судењето.

Украина вели дека истражува илјадници потенцијални воени злосторства извршени за време на руската инвазија од 24 февруари. Главниот обвинител Ирина Венедиктова изјави дека многу од осомничените се во Русија, но дека некои од нив биле заробени во Украина како воени заробеници.

 

23.06.2022 - 19:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега