Наскоро ќе ги дознаеме првите резултати од лекот против коронавирус

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би можеле да бидат ефикасно во лекувањето на пациенти со Ковид-19, соопшти денеска генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Извршниот директор на СЗО за вонредни програми Мајк Рајан на прес-брифинг изјави дека не би било паметно да се предвиди кога вакцината против Ковид-19 би можела да биде подготвена за масовна дистрибуција.

Како што рече, иако кандидатот за вакцината би можел да се покаже како ефикасен до крајот на годината, прашање е колку брзо може да почне масовно производство.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.07.2020 - 18:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега