Најсмртоносното оружје некогаш направено од човекот: За половина час 288 градови претвара во пепел

 

Атомските подморници вооружени со моќни нуклеарни ракети се најсмртоносно оружје што човекот досега го смислил, според accordingурналот за интереси.

Весникот наведува 5 американски и руски подморници кои можат да го уништат светот, а првата е подморница „Охајо“ која, среде Студената војна, може да „претвори до 288 градски цели во пепел во радиоактивна пепел за помалку од половина час“.

Зад неа е подморница од Колумбија, чија изградба се очекува да започне во 2020 година во САД.

Што се однесува до руските подморници, се споменува „најтивката подморница“ со балистички ракети „955А Бореј-А“, вооружена со проектили Р-30 „Булава“, подморница 667BDRM Делфин, балистички ракети од Синева и проект подморници 885М „Јасен“ со ракета за крстарење со 3М-14 „калибар“.

Според наводите на весник, руските нуклеарни подморници на проектот „Бореј“ би можеле да ја „опустошат“ Америка, дури и ако другите руски нуклеарни сили биле уништени „во првиот напад“.

Според руската програма за државно оружје, се планира да се изградат осум подморници од класа Бореј.

Три од нив се изградени и веќе се дел од руската флота - „Јури Долгоруки“, „Александар Невски“ и „Владимир Мономах“. Четвртата подморница на „Кнез Владимир„ моментно е во фаза на тестирање.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.02.2020 - 09:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега