Најскапата билка која можеби ја имате во дворот, а не знаете - килограм чини 8000 евра

Оваа билка е толку лековита што луѓето за неа даваат цело богатство, а на нашите простори е позната под името „бел тартуф“ или „кујнски дијамант“.

Станува збор за вид на печурка, која се продава по цена од 8000 евра за еден килограм.

Карактеристично е и тоа дека не може да се одгледува на вештачки начин.  Тартуфите се подземни печурки, по кои трагаат специјално обучени кучиња, во Русија дресирани мечки, а во Сицилија – кози. Трагачите се откажале од дивите свињи, поради нивната ненаситност.

Се смета дека оваа билка може да ги обнови ќелиите во мозокот, а со самото тоа и да делува на организмот така што драстично ќе го зајакне.

Белиот тартуф може да се пронајде под тополи и борови.

 

 

 

21.05.2018 - 23:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега