„Најопасното сирење во светот“ - ќе се згрозите од тоа што го има во него, забрането е во ЕУ

Покрај тоа што ова сирење е забрането во Европска Унија, тоа е полна со црви. Познато е како „Casu Marz“, што значи „расипано сирење”.

Се смета за најопасното сирење на светот, иако нема информации дека на некој некогаш му се случило нешто откако јадел од него.

Жителите на Сардинија го произведуваат со генерации, но тоа е забрането да се продава во Европската унија.

Се произведува на таков начин што се прави дупка во сирењето Пекорино за  да можат мувите во него да ги положат јајцата.

Со цел црвите да растат, овој период трае три до шест недели, а поради нив, сирењето добива кремаста текстура. Ако се прашувате за вкусот на сирењето со црви, одговорот е – зачинет.

И ако не сте обожавател на црви, можете да го јадете и без нив.

 

 

 
 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.04.2019 - 16:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега