Најмалку 39 рудари се заробени во рудник во Канада

Во канадската провинција Онтарио во тек е спасувачка акција откако најмалку 39 рудари останаа заробени во рудник во близина на Судбери, јави каналот ЦТВ.


Рударите се спуштиле во окното во недела, во 7 часот изутрина. Околу 11.30 часот се случил инцидент во кој е оштетен ифтот, и оттогаш се заробени.


Рудникот Тотен беше отворен во 2014 година. Вработува околу 200 луѓе.

27.09.2021 - 23:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега