Најголем пад на БДП во еврозоната досега

Во еврозоната бруто домашниот производ падна за 12,1 отсто во второто тримесечје оваа година, додека економијата во цела ЕУ се намали за 11,9 проценти.

Ова го покажуваат првите прелиминарни проценки на европската статистичка канцеларија Евростат.

Тоа е најголем пад откако европските статистичари ја следат економската активност од 1995.

Евростат во прелиминарните проценки за БДП објави прелиминарни проценки за 10 земји-членки, меѓу кои, Белгија, Чешка, Германија, Шпанија, Франција, Италија, Литванија, Австрија и Португалија.

Меѓу земјите за кои Евростат веќе собра податоци, најголем квартален пад на БДП се забележува во Шпанија – 18,5 отсто.

Според европските статистичари, ова е далеку најголем пад на БДП во еврозоната и ЕУ досега.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.08.2020 - 12:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега