Најчудните работи кои се забранети ширум земјите во светот

 

Во светот има многу чудни правила. некои култури помалку и претеруваат кога е во прашање почитувањето на традицијата.

Ова се седумте најчудни правила низ светот.

  • Во Велика Британија е забрането да јадете бисквити на Божиќ. Сите други денови тоа е дозволено.

  • Во Биртанија исто така е забрането да ги допирате китови. Кога се на територија на Велика Британија се третираат како сопственост на Кралицата.

  • Доколку видите давеник во Кина не смеете да му помогнете. Кинезите сметаат дека не смеете да му ја реметите судбината.

  • Иако е земја на љубовта, во Франција на станиците е строго забрането бакнување.

  • Киндер јајцата се забранети со закон во Соединетите Американски држави затоа што содржат мноштво ситни делови од играчките поради кои децата може да се задават.

  • Ако живеете на Самоа, можете да бидете сериозно казнети доколку го заборавите роденденот на вашата сопруга.

  • Не сме сигурни дали тоа некој воопшто го прави, но на Тајланд е забрането да газите врз пари.

 

 

 

17.07.2017 - 14:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа