Над 16.000 лица во мометов имаат корона: Три градови се најголеми жаришта на вирусот

Досега во земјата се направени вкупно 1.710.444 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 245.398, бројот на оздравени пациенти е 220.886, на починати е 8.115, а бројот на активни случаи изнесува 16.397.

Според епидемиолошки анализи во моментов, три градови се жаришта на вирусот и тоа Скопје, Прилеп и Битола.

Дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 110354, Активни 8788
Куманово 13860, Активни 603
Прилеп 11931, Активни 884
Тетово 11730, Активни 256
Битола 11133, Активни 1461
Гостивар 8340, Активни 214
Кавадарци 7995, Активни 413
Велес 7894, Активни 318
Охрид 7446, Активни 581
Штип 7128, Активни 274
Струмица 6692, Активни 338
Кичево 4602, Активни 237
Кочани 4310, Активни 158
Струга 4124, Активни 171
Гевгелија 3267, Активни 242
Неготино 2830, Активни 158
Свети Николе 2256, Активни 86
Ресен 2086, Активни 172
Крива Паланка 2074, Активни 96
Радовиш 2017, Активни 180
Делчево 1581, Активни 92
Берово 1538, Активни 52
Дебар 1479, Активни 17
Виница 1220, Активни 33
Пробиштип 1208, Активни 53
Валандово 1197, Активни 135
Кратово 818, Активни 28
Крушево 760, Активни 140
Богданци 759, Активни 58
Демир Хисар 701, Активни 50
Македонски Брод 589, Активни 40
Демир Капија 455, Активни 19
Македонска Каменица 454, Активни 25
Пехчево 380, Активни 18
Дојран 190, Активни 7.

17.01.2022 - 18:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега