На Груевски ќе му се суди во отсуство за „Талир“

 

На Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за случајот „Талир“,  кој се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ, јави ТВ Алсат.

Судот, како шо пренесе телевизијата, донел такво решение на барање на СЈО поради фактот што Груевски избега, не е достапен за истражните органи и доби азилантски статус во Унгарија.

На денешното рочиште одбраната инсистираше на одлагање на судењето, поради тоа што Собранието се уште не се изјаснило по барањето на Судот и на Обвинителството – кој може во судница да го застапува „Талир“ и дали надлежност има СЈО или редовното Обвинителство.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.06.2019 - 11:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега