На готовс 60.000 полицајци пред Нотр Дам - Протест на „Жолтите елеци'

Поради новиот протест на Жолтите Елеци во Франција денеска на готовс се 60.000 полицајци да го чуваат Париз и Нотр Дам и Шанзелизе.

Од движењето „Жолти елеци“ најавија протести и порачаа дека несогласувањето со претседателот Емануел Макрон не е поврзано со тагата на Франција поради пожарот во кој беше оштетена катедралата Нотр Дам.

Според последните анкети, Французите и натаму ги поддржуваат „Жолтите елеци“, иако симпатиите кон ова движење се помали во однос на минатата година.

Демонстрациите засега се одвиваат мирно.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.04.2019 - 11:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега