МЗ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести за јавната набавка за воспоставување на ЈПП за интегрирано менаџирање

Министерството за здравство реагира до политичката партија ВМРО-ДПМНЕ за прес-конференцијата во која, како што велат од таму, се изнесени бројни невистини и лаги за јавната набавка за воспоставување на јавно приватно партнерство за интегрирано менаџирање со иновативни решенија за хируршки зафати.

„Имено, идното јавно приватно партнерство за интегрирано менаџирање со иновативни решенија за хируршки зафати е економски модел за долгорочно инвестирање во здравствениот систем што ќе овозможи здравствена заштита од болнички инфекции и унапредување на системот за стерилизација и намалување на ризикот од пост-оперативни инфекции. Согласно физибилити студијата предвидено е формирање на четири Регионални Центри за интегриран менаџмент за стерилизација, се излегува во пресрет на потребите на Универзитетскиот Клинички Центар и за другите болници во државата коишто имаат оперативни блокови“, велат од Министерството за здравство.

Согласно предвидената методологија, додаваат од таму, идниот приватен партнер ќе инвестира 13 милиони евра, а државата е корисник.

„На тој начин ќе се обезбеди замена на постојната и повеќедецениски дотраена опрема и инструменти со нови, персонализиран комплет стерилни хируршки инструменти за секоја операција, поединечно, стерилен медицински материјал во хируршките сали и дезинфекција на хируршки сали и простории. Потенцираме, не постои можност да се доведе до прашање здравјето на граѓаните. Напротив, овој модел овозможува намалување на ризикот од инфекции. Исто така, не постои можност да се зголеми цената на услугите за здравството за граѓаните. Единствен фактор којшто би можел да влијае на раст на цените е промената на стапката на инфлација. Други фактори не може да се земат предвид“, велат од Министерството за здравство.

Од таму бараат извинување од ВМРО-ДПМНЕ за, како што велат,  невистините и лагите кои ги пласираат во медиумите.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2019 - 16:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега