Москва со реакција: Ја поддржуваме одлуката на СПЦ за признавање на МПЦ-ОА

Руската православна црква ја поздрави одлуката на Српската православна црква да го признае МПЦ-ОА.

„Руската православна црква ја поддржува одлуката на Српската сестринска црква“, кажа Балашов и кажа дека тоа претставува надминување на долг проблем.

Претходно Светкиот архиерејски Собор на СПЦ објави соопштение за МПЦ-ОА во кое го призна канонскиот статус на МПЦ.

16.05.2022 - 17:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега