Моќен напиток кој го елиминира пролетниот замор

Овој природен здрав напиток многу брзо ќе ви ја врати потребната енергија…

Состојки:

– 3 излупени портокали

– 1 лажица ленено масло

– 1 дл ладна вода

Подготовка:

Сите состојки ставете ги во блендер и добро измешајте. Ако немате блендер, рачно исцедете го сокот од портокалите и во него додадете го маслото и водата и добро измешајте.

Портокалот е богат со витамин Ц, калциум и фолна киселина, а лененото масло е тука за да го забави разредувањето на овошниот шеќер од портокалите во крвотокот и на тој начин да обезбеди рамномерно создавање на енергија во траење од неколку часа.

Овој сок може да ви помогне во превенцијата на кардиоваскуларните болести и болестите на белите дробови, а неодамнешните медицински истражувања покажаа дека редовното користење на ленено масло го намалува зголемениот крвен притисок.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2019 - 09:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега