Могерини: Ова е вин-вин ситуација и историски ден за двете земји, Европа и Балканот

По потпишаниот договор за името денеска во преспа, се огласи и Федерика Могерини.

- Ова е добар ден за двете земји, како и за Европската Унија, Европа и Балканот. Ова е историски ден, се сеќавам на првите чекори на преговорите, и со поранешните министри. Многумина беа скептични. Благодарение на посветеноста, храброста и лидерството, се случуваше овој процес чекор по чекор, вели Федерика за медиумите.

Додава дека со дијалог и дипломатијата ова е вин-вин решение.

 

 

 

17.06.2018 - 11:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега