МНР ја предаде вербалната нота за завршените уставни измени

Грција ја примила Вербалната нота од македонското МНР  во која се соопштува дека се исполнети обврските согласно Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина.

Ципрас рече дека во добиениот текст, “соседите освен што известуваат, имаат и  толкувачка изјава, односно појаснуваат: прво, дека терминот   nationality  се однесува исклучиво на државјанство и второто што го појаснуваат е дека македонски јазик признат од 1977 година припаѓа на словенската група јазици”.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.01.2019 - 22:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега