Многу е важна: Знаете ли за што служи оваа дупка на мијалникот

Секој мијалник има дупка, која има две важни функции.

Првата е да овозможи непречен проток на вода. Да ја нема оваа дупка, на водата ќе и треба многу повеќе време да истече. Воздухот кој поминува низ неа дозволува брз проток на вода.

Втората функција е проток на вода во случај на затнување. Дупката е поврзана со главната одводна цевка, па доколу дојде до затнување, водата ќе се враќа низ отворот во мијалникот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2019 - 12:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега