Многу афтершокови - Тлото не престана да се тресе по силниот земјотрес во Турција

Силен земјотрес, со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, вечерва е регистриран во источниот дел од Турција, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на ударот се наоѓал на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагач, јавија британските медиуми.

Тлото никако да се смири, па после силниот следеа уште десетина последователни земјотреси од кој едниот беше и 4,7 степени според Рихтер.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.01.2020 - 22:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега