Мислеле дека се работи за дел од брод, но кога се доближиле забележале дека тоа е огромна риба (ФОТО)

Ретка огромна риба се насукала на брегот на реката Мареј во Автралија.

-Мислевме дека се работи за за дел од брод , зошто дел од рибата ѕиркаше од песокта- рекол еден од рибарите кои ја виделе рибата.

Се испоставило дека се работи за риба од видот Мола мола кој ретко се гледа на овие простори.

Овие риби во главно се хранат со медузи, а можат да се најдат во океаните ширум светот  и често се греат на сонцето пред да нурнат во длабочините.

Не се занае многу за овој вид риби, зашто откриен е пред две госини. Експертите сметаат дека може да направат голема штета ако дојде при судар со јахта или помал брод.

Оваа риба е од родот на ковчести риби и може да тежи колку еден автомобил. 

Засега не може да се утврди како оваа риба воопшто стигнала до брегот и од која причина угинала.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.03.2019 - 17:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега