Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

 

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и треба Западен Балкан и на Западен Балкан му треба ЕУ“.

Тој го поддржа повторното покревање на процесот на интеграција, со осврт посебно кон земјава.

„За Северна Македонија, продолжува работата кон брзо изнаоѓање заемно прифатливо решение“ – истакна Мишел.

The EU needs the Western Balkans and the Western Balkans need the EU.

Strong support to reenergise the integration process and to advance accession.

On North Macedonia, work continues towards swiftly finding a mutually acceptable solution. pic.twitter.com/oUuriMXafi

— Charles Michel (@CharlesMichel) June 23, 2022

 

 

Изјавата доаѓа откако беше откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел, на која требаше да се обратат францускиот претседател Емануел Макрон, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

23.06.2022 - 19:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега