Министерот за одбрана на конференција во Грузија

Од денеска македонскиот министер за одбрана Талат Џафери ќе учествува на 8.Меѓународна конференција за одбрана и безбедност во Батуми, Грузија.

На конференцијата ќе се дискутира на повеќе теми меѓу кои „Проширувањето на НАТО алијансата – Трендови и перспективи за земјите аспиранти“ и  „НАТО - ИСАФ – Повлекување и заедничка визија по 2014“.

Министерот Џафери ќе оствари средба со заменик помошникот секретар за одбрана на САД за Русија, Украина и Евроазија, Евелин Фаркаш.

ФОТО: Денешен

 

најчитано сега