Милошоски: Пендаровски самиот се девалвираше со тоа што мандатот му го додели на пратеникот Заев, кој нема 61 пратеник

Членот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи смета дека претседателот Пендаровски пред две недели тврдел дека согласно Уставот ќе го додели мандатот само на оној кој ќе му предочи 61 потпис од пратениците.

„Денес Пендаровски самиот се девалвираше со тоа што мандатот му го додели на пратеникот Заев, кој нема 61 потпис од пратеници, но е претседател на партијата СДСМ што го кандидираше Пендаровски. Го узурпираше мандатот, го заборави Уставот. По оваа уставно-спорна логика Пендаровски можеше исто така да му го додели мандатот и на Африм Гаши, пратеник и претседател на партија. Или на Маја Морачанин, пратеник и претседател на политичка партија. Или да размисли кој му е поблизок па да реши да му го додели мандатот на Павле Трајанов или на Бејџан Иљас, избрани пратеници и претседатели на политички партии. Но, сепак Пендаровски го одбра Заев, наместо Уставот и затоа треба да е свесен дека со ваквиот свој потег тој дополнително ќе ја потхрани политичката и институционална криза во која Македонија се наоѓа подолго време“, стои во Фејсбук објавата на Милошоски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.08.2020 - 22:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега