Милан Радоичиќ пуштен од притвор

 

Милан Радоичиќ, осомничениот за вооружениот конфликт во Бањска, е пуштен од притвор.

Судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Белград, откако го сослуша обвинетиот М.Р. за причините за определување притвор, го одби предлогот на Вишото јавно обвинителство во Белград да определи притвор од правни причини пропишани со член 211 став 1 точка 1 од Законот за кривична постапка, односно поради опасност од бегство, Вишиот суд соопштија во Белград.

Воедно, како што се наведува, за обвинетиот М.Р. одредена му е мерка забрана за напуштање на местото на живеење со која му е забрането да ја напушти територијата на Р.Србија без одобрение на суд и му е забрането да оди на територијата на  Косово  и му е наредено да се јави во надлежна полициска станица на 1 и 15 секој месец.

„Исто така, од обвинетиот М.Р. патната исправа, поточно пасошот на Република Србија, привремено е одземена, а пријавениот бил предупреден дека може да биде приведен доколку ги прекрши забраните и обврските. Обвинетиот М.Р. се товари за сторено кривично дело Неовластено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи од член 348 став 4 и 3 во врска со ст.1 од Кривичниот законик во врска со кривичното дело учество во група која врши кривично дело. Против наведеното решение, дозволена е жалба до кривичниот совет на Вишиот суд во Белград, во рок од три дена од приемот на решението“, се заклучува во соопштението доставено до медиумите.

 

04.10.2023 - 10:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега