Мицкоски: Ни треба јасна визија и креатива да се справиме со економската криза, во Македонија имаме проблем со големата корупција

Во рамките на посетата во Словенија, заедно со потпретседателот Александар Николоски, имавме состанок господинот Јанез Јанша, којшто е и премиер на Владата во Република Словенија, но истовремено и претседател на Словенечката Демократска Странка, најголемата партија и сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на Европската Народна Партија, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој посочи дека разговаравле за актуелните случувања во Македонија со главен фокус на големата корупција и невладеењето на правото во Македонија.

-Зборувавме и за начин со кој што овде во Словенија се справуваат со најголемиот предизвик можеби на човештвото во овој момент, а тоа е КОВИД пандемијата, но и резултатите и би рекол нерезултатите коишто ги спроведува нашата влада во рамките на справувањето со пандемијата во Македонија. Зборувавме за рецесијата за тешката економска ситуација во Македонија. Морам да признаат дека и овде во Словенија се чувствуваат економските последици предизвикани од КОВИД пандемијата, но далеку не се такви какви што тие се девастирачки во нашата земја во Македонија, поради неспособноста и немањето јасна визија и креатива како се справиме со таа економска криза. Она коешто исто така го потенциравме со нашиот домаќин, премиерот Јанез Јанша е недвосмислената поддршка којашто Македонија ја добија од Словенија во рамките на евроинтегративниот процес, недвосмислената поддршка за ВМРО-ДПМНЕ и улогата која што како најголема политичка партија ја има ВМРО-ДПМНЕ во Македонија. Сосема на крај заклучивме дека во периодот кој следи уште повеќе ќе ги надополниме и интезивираме врските помеѓу двете сестрински партии ВМРО-ДПМНЕ и Словенечката Демократска Странка, истакна Мицкоски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.01.2021 - 10:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега