Методот со замрзнат лимон лекува многу болести - козумирајте го на овој начин

Лимонот е еден од најефикасните народни лекови, затоа што е полн со витамин Ц. Но, веројатно не сте доволно запознати со фактите што замрзнатиот лимон може да направи за вас, вашето здравје и зошто е подобар од свежиот.

Научниците нагласуваат дека ништо од лимонот не треба да фрлите, ни месото на лимонот, ни сокот, ни семките, а особено не кората.

Кората на лимонот содржи од 5 до 10 пати повеќе витамини од самиот сок од лимон. Освен што е антиканцероген, лимонот помага при ослободувањето на токсините од телото, има антибактериско и антигабично својство, делотворен е против цревни паразити, го регулира крвниот притисок, делува како антидепресив, а одличен е и во справувањето со стрес.

Лимонот не содржи само витамин Ц, туку и  Б6, Е, А. Покрај тоа лимонот е полн со  калциум, калиум, магнезиум, железо, фосфор.

Ако често го конзумирате целиот лимон сигурно можете да ги изгубите оние вишок килограми кои ве мачат, може да се спречи зголемување на крвниот притисок, намалување на ризикот од дијабетес и многу малигни заболувања.

За да го зголемите неговото дејство, прво добро измијте го, исушете го и замрзнете го. Пред конзумирање доволно е да отстраните еден негов крај и потоа да го изрендате.

Оваа мешавина може да ја прелиете со вода и да ја пиете како студена лимонада а може да ви послужи и како зачин.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.02.2019 - 11:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега