Меси се вклучи во борбата против коронавирусот- донираше 1 милион евра

И Лео Меси се вклучи во борбата против коронавирусот помагајќи на една од болниците во Барселона да ја добие потребната опрема.

Според извештаите на шпанските медиуми, Меси донирал 1 милион евра во Клиничката болница за да спречи ширење на коронавирус.

Аргентинецот на тој начин им се придружи на многу sвезди, заработувајќи десетици милиони евра секоја година со цел да спаси што е можно повеќе животи.

Претходно, Пеп Гвардиола донираше и 1 милион евра на една од болниците во Барселона, додека Кристијано Роналдо и Хорхе Мендес исто така донираа 1 милион евра на единиците за интензивна нега на болниците во Порто и Лисабон.

Шпанија, покрај Италија, е најранливата земја во Европа на коронавирусот. Досега во земјата се заразени над 40.000 луѓе, со над 3.000 мртви.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2020 - 09:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега