Меркел: Расизмот е отров

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „расизмот е отров“ и оти вчерашното смртоносно пукање во Ханау најверојатно било поврзано со десничарскиот екстремизам, јави ДПА.

– Расизмот е отров. Омразата е отров. И оваа омраза постои во нашето општество, рече Меркел, но дополнувајќи дека Германија верува во „достоинство“ за секој човек, без оглед на расата или етничката припадност.

Таа ја искористи својата кратка изјава за да изрази сочувство кон сите жртви и нивните семејства во „исклучително тажниот ден“.

Девет лица беа застрелани во нападите во барови во градот Ханау, близу Франкфурт. Подоцна, наводниот напаѓач и неговата мајка беа пронајдени мртви во нивната резиденција.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.02.2020 - 22:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега