Меркел: Отворено ново поглавје на НАТО со претседателот Бајден

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска на самитот на НАТО дека е отворено ново поглавје на западниот воен сојуз со новиот американски претседател Џозеф Бајден, пренесува Танјуг

 

Таа рече дека Германија е посветена на остварувањето на целта на НАТО да додели два проценти од својот бруто домашен производ на армијата и дека Русија не го гледа НАТО како партнер, туку за жал како противник.

 

Германската канцеларка изјави дека НАТО треба да се придржува кон пристапот на одвраќање и дијалог и дека треба да се анализира мисијата во Авганистан, што е добро, а што не.

Според неа, НАТО гледа нови предизвици во хибридната тактика, кои ги применуваат Кина и Русија. Тој смета дека на денешната дискусија беше јасно дека Русија претставува голем предизвик и посочи дека Кина е ривал во многу прашања и партнер во многу други.

Меркел заклучи дека НАТО секогаш треба да нуди дијалог – каде што е можно, но и да биде подготвена таму каде што има хибридни закани.

14.06.2021 - 20:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега