Меркел ги одби Италијанците: Не можеме да имаме ист долг

Германската канцеларка Ангела Меркел ги отфрли барањата на Италија со заеднички обврзници на еврозоната да се ублажи економското влијание на пандемијата од коронавирусот и додаде дека Германија ќе ги поддржи другите инструменти за помош на земјите кои се тешко погодени од кризата.

 

Разговарав денеска долго со италијанскиот премиер Џузепе Конте и се сложивме дека постои итна потреба за солидарност во Европа која минува низ еден од своите тешки периоди, рече Меркел, пренесува Ројтерс.

– И Германија е подготвена за таа солидарност и посветена е на тоа – истакна германската канцеларка и додаде дека благосостојбата на Германија зависи од благосостојбата на Европа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 19:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега