Медведев до Западот: Постои ризик од нуклеарна војна во случај на директен конфликт со НАТО

Заменик претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев најави ризик од нуклеарна војна во случај на директен конфликт меѓу Русија и НАТО.

– Во случај на директен конфликт меѓу Русија и земјите од НАТО, постои ризик од нуклеарна војна. Ова на својот канал Телеграм го изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност Дмитриј Медведев.

Медведев кажа дека тоа сценарио би било катастрофално за сите, а за да се избегне порача дека Западот мора да води поурамнотежена политика.

12.05.2022 - 11:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега