Медицинска сестра даде отказ од болницата во Струга, тврди дека добивала закани и била малтретирана

 

Медицинска сестра даде отказ од ЈЗУ Општа болница Струга – интерно одделение, обвинувајќи дека причината поради која што била принудена на ваков чекор е закани и малтретирање.

Медицинската сестра во статус на социјалните мрежи пишува дека добивала закани, малтретирање и навреди од менаџерката на болницата, и покрај тоа што работните задачи ги извршувала максимално професионално.

Додава дека не е чудно тоа што квалитетниот персонал ги напушта работните места.

„Сакам да им се заблагодарам на пациентите, како и на директорот Арменд кој беше горд на мене како човек, а потоа и како медицински работник. Голема благодарност до докторите кои навистина им беше жал поради ова. Јас имав огромна поддршка да останам. Благодарност до сите други колеги, кои го почитуваа мојот труд. За сите други, кои облековте униформа мислејќи дека сте Бог, токму вашата менаџерка ве нарекува шпиони. Ве поздравувам господине, министре Фатмир Меџити, немој да се чудите зошто квалитетниот персонал ги напушта болниците“, напиша таа.

05.06.2023 - 17:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега