Мажените девојки во Македонија да внимаваат на ова: Казната е 500 евра

 

Министерството за внатрешни почна да дели прекршочни пријави за несменето презиме во патна исправа, за мажените девојки кои го имаат моминското презиме во пасошот.

Инспекторите најчесто делат опомени за оние што не ја напуштиле земјата или пасошoт го искористиле само за медениот месец, анализира СкопјеИнфо. Казните се од 100до 500 евра, со кои граѓаните се соочуваат кога ќе стигнат на шалтер на одделението за патни исправи.

Казната имате рок да ја платите во рок од 8 дена, во спротивно рекршочната пријава се испраќа до судија за прекршоци.

 

 

 

26.04.2018 - 09:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега