Матија е првиот кој се зарази од коронавирусот во Италија - заразена и неговата бремена сопруга

Во Италија  прв кој се зарази од коронавирусот е мажот на кој му е познато само името, станува збор за 38-годишниот Матија, кој поради респираторните проблеми бил хоспитализиран на одделението на интензивна нега во Кодоња, а во моментов се наоѓа во болницата Сан Матео, 35 килоемтри јужно од Милано.

Тоа го соопштил портпаролот на италијанската цивилна заштита и додал дека и неговата бремена сопруга исто така е позитивна на коронавирус и дека е хоспитализирана, но дека нејзината состојба не е загрижувачка, пренесува Си-Ен-Ен.

Досега во светот од коронавирус починаа 2.763 лица, а заболеа, а се заразија скоро 80.000 лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.02.2020 - 10:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега