Машки атрибут кој привлекува 80 проценти од жените

Научниците дале научно објаснување, тврдејќи дека силно изразената вилица потсвесно им сугерира на жените дека и самиот маж е силен.

Се утврдило дека мажите со одредени телесни карактеристики имаат предност, но и дека оние со малку „подебел“ паричник исто така добро проаѓаат. Исто така, оние кои тренираат, оние кои се вредни и љубители на животни се привлечни во очите на жените.

Меѓутоа, сега повторно се враќаме на физичките атрибути и на една одлика која ги привлекува речиси сите жени.

Едно истражување спроведено во Германија се занимавало со човечката привлечност и машките и женските карактеристики. Истражувачите сакале да проверат што е тоа што неверојатно ги привлекува жените кај мажите и дошле до заклучок кој многумина не го очекувале.

Утврдено е дека 80 отсто од жените се заљубуваат во мажи кои имаат силна, широка и истакната линија на вилицата. Мажите кои имаат поостра брада им делуваат многу попривлечно на жените.

Научниците дале научно објаснување, тврдејќи дека силно изразената вилица потсвесно им сугерира на жените дека и самиот маж е силен, згоден и зрел и може да ги штити и внимава на нив.

Мажите кои имаат поблаги црти на лицето и послаба брада оставаат впечаток на слаб маж кој е плашлив и несигурен во себе.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.01.2021 - 22:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега