Машала: Очекувала 7 бебиња, а родила 9- докторите не можеле да си дојат при себе

Халима Сисе (25) и нејзините пет девојчиња и четири момчиња се чувствуваат добро по породувањето.

Таа отиде во Мароко за да се породи, за да се осигура дека нејзините бебиња ќе имаат најдобра грижа кога ќе се родат.

– Момчињата и девојчињата, како и нивната мајка се чувствуваат добро – рече министерот за здравство на државата Мали.

Жената родила со царски рез, а ваквите случаи се многу ретки во медицината.

Бременоста на Халима го привлече вниманието дури и на владата на оваа западноафриканска земја. Кога лекарите во март рекоа дека ќе роди седум деца и дека и е потребна посебна грижа, вршителот на должноста претседател на Мали, Бах Ндав, нареди да ја испратат во Мароко, каде што се случи породувањето.

Мајката и нејзините девет бебиња треба да се вратат дома за неколку недели.

Портпарол на мароканското Министерство за здравство, Рашид Кудари, нагласува дека нема запишани податоци дека досега во мароканските болници се родени деветмина.

Според извештаите на локалните медиуми, лекарите биле загрижени за здравјето на Халима, како и шансите сите бебиња да преживеат. Деветгодишници се многу ретки, а медицинските компликации во повеќекратна бременост се многу чести и значат дека некои од бебињата не успеваат да преживеат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.05.2021 - 10:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега