Марија живеела со родителите, работела како келнерка, па заминала во Германија - 3 години подоцна таа е друга личност

Триесет и тригодишната Марија Симовиќ со години работела лошо платени професии, не можела да си дозволи ниту најосновни работи, а гледала како времето ѝ поминува.

Потоа, одлучила дека ѝ е доста од се: се спакувала и преселила во Германија.

Три години после живот таму, таа е среќна и не планира да се врати во Хрватска.

Таа до 2015 со родителите живеела во помало градче и работела сезонски работи, како чистење по куќи и хотели, берела овошје, била келнерка а била и собарка на брод.

На сите тие работни места ситуацијата била иста: мала плата, прекувремена и викенд работа неплатени, никакви права ... Молчела и работела бидејќи не можела да направи ништо.

Таа раскажува дека цело време знаела дека нешто треба да промени а тогаш и дошло преку глава.

-Тие години, три месеци пред да си заминам, на сила стапи одредба соглансо со која на Хрватите за работа во Германија повеќе не им треба дозвола за работа. Моја голема предност беше фактот што совршено зборував германски бидејќи како мала со родителите живеев во Германија. Три месеци откако дојдов овде ја добив и првата работа-раскажува Марија а како и секој втор кој замине од родниот крај и таа работела во кафе бар.

За неа, како што вели, тоа во тој момент било работа која совршено и одговара - најдобро да ги запознае луѓето во новата средина а тоа и донело и нови пријатели но и сегашниот партнер со кој живее, партнерот Том.

-Не ми беше лесно воопшто. Како да ми биде кога зад себе ги оставив сите оние кои ги познавав и сакав? Но, сите тие ми беа и поддршка бидејќи знаеја дека нема друго решение.

Немав што да изгубам. Имав 30 години, не бев мажена, немав ни деца или било какви обврски. Можев да тргнам низ светот-додава Марија.

За три години напредувала и сменила неколку работни позиции а во моментов е возач на патници за една установа во Бад Урах.

За неа, по три години, нема дилема дали постапила правилно или не.

-Мислам дека конечно живеам. Овде создадов нов живот. Можам да си дозволам со пријателите да одам на одмор во друга земја а и да ги посетам родителите три пати годишно. Од платата која ја имам овде дури на татко ми му купив автомобил а иако работам скоро исто како во Хрватска, тука живеам многу, многу подобро-вели Марија за крај додавајќи дека не планира да се врати во родниот крај.

Еве, искрено: тоа што Германија како земја го направи за мене, Хрватска никогаш не е“, заклучува таа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 11:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега