Маричиќ: Ја исполнивме нашата цел да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ

Вицепремиерот Маричиќ кажа дека целта на процесот била да се заштити македонскиот јазик во рамки на Европската унија (ЕУ).

Според Маричиќ направена е добра анализа и неслучајно ниту пак наивно го претставуваат овој предлог и истакна дека земени биле искуствата и од многу држави членки на ЕУ за нашите позиции, кои потоа биле користени во текот на разговорите со Бугарија за да се дојде до едно компромисно решение.

Во овој контекст вицепремиерот Маричиќ се надоврза на искуството на Ирска кое го кажа министерот за Европа, Томас Бирн, на заедничката прес-конференција на која беа испратени многу отворени и јасни пораки дека ова е моментот и ова е предлогот на кој треба да му се даде шанса.

- Особено имаше емотивен говор, по мене, министерот за европски прашања на Ирска којшто кажа дека Ирска требало да отстапи од територијални претензии кон Британија за да се зачлени во ЕУ, дека имале 10 годишна блокада од Франција во тоа време, дека навистина како народ кој бил долго време негиран од своите соседи сочувствуваат со нас, но неговиот заклучок беше нашиот идентитет процвета од кога влеговме во ЕУ, рече Маричиќ.

Ирскиот министер објаснил и направил јасна споредба дека денес го користат и ирскиот јазик и англискиот јазик и дека Ирска економски и културно и идентитетски процвета од кога е во ЕУ и од држава од која сите сакаа да се иселат пред 50 години кога станале членки на ЕУ, денес е држава во која луѓето сакаат да се доселат и сакаат да живеат и работат само заради ЕУ.

Маричиќ смета дека овие лекции треба да ги искористиме и да ги препознаеме моментите кога треба да ја зграбиме шансата, и затоа е според него важно да се навлезе во суштината на овој предлог.

05.07.2022 - 09:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега