Макрон: Треба да дејствуваме брзо и ефикасно, иднината на Либан е во прашање

Светските сили се должни да му помогнат на либанскиот народ по катастрофалната експлозија што уништи голем дел од Бејрут, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон на отворањето на донаторската конференција за Либан.

– Треба да дејствуваме брзо и ефикасно, така што оваа помош да оди директно таму каде што е потребна, рече Макрон, додавајќи дека „иднината на Либан е во прашање“.

Тој исто така рече дека понудата за помош вклучува поддршка за непристрасна, веродостојна и независна истрага за експлозијата во пристаништето на 4 август, во која загинаа 158 лица.

Макрон е домаќин на донаторската видео конференција со поддршка на ООН, на која е најавено учество на американскиот претседател Доналд Трамп.

Експлозијата во магацинот во пристаништето се проценува дека предизвикала штета до 15 милијарди долари. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.08.2020 - 15:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега