Макрон ја прифати оставката на Кастекс, Борн е нова премиерка на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја назначи Елизабет Борн за премиерка на Франција.

Поранешната шефица на РАТП во 2017 година му се приклучи на Макрон и потоа беше министерка за транспорт, па за еколошка транзиција и на крај министерка за труд.

Жан Кастекс претходно си поднесе оставка од премиерското место.

16.05.2022 - 19:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега