Македонка избрана за министерка во Владата на Словенија

Д-р за науки и асистенка на Електротехничкиот факултат во Љубљана, Емилија Стојменова Дух беше избрана за министерка за дигитализација во словенечката влада.

Оваа 36-годишна професорка ја претставува Словенија во мултирегионален проект на Стејт департментот на САД, кој избра 50 жени од целиот свет кои се на важни позиции во науката.

Емилија учи во природно-математичката гимназија во Виница, по што се сели во Марибор, каде што студирала на електроинженерство на Универзитетот во Марибор и била најдобар студент.

13.05.2022 - 22:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега