„Македонија блокира“ со шатори ќе ја дочека Нова Година пред Собрание

Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот започна со протестите пред Собранието против уставните измени.

Околу 200 граѓани, кои облечени во жолти елеци, пред Собранието пеат патриотски песни, бараат итна оставка од Владата и најавуваат дека ќе постават шатори пред Парламентот и ќе останат таму да ја дочекаат Нова година, пренесе Радио Слободна Европа.

Тие велат МВР поставило двојна ограда и ја преместило во поширок круг околу Собранието, ги провоцираат оние кои денеска протестираат против уставните измени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.12.2018 - 13:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега