Мајмунски сипаници се појавија и во Финска

 

Финска најверојатно го регистрирала првиот случај на мајмунска сипаница, соопшти денеска болницата во Хелсинки.

Светската здравствена организација во вторникот соопшти дека 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти се потврдени откако првиот случај беше откриен надвор од земјите каде што инфекцијата традиционално се шири на 7 мај, пред се во Западна и Централна Африка, објави Ројтерс.

Потврдени се 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти.

25.05.2022 - 12:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега