Мадуро: Гваидо ќе биде уапсен

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека властите не го притвориле лидерот на опозицијата Хуан Гваидо затоа што судовите не издале наредба, но предупреди: „Тоа ќе се случи“.

Мадуро ги изјави овие забелешки на состанок со претставници на меѓународни медиуми три дена откако Гваидо се врати од турнејата низ САД и Европа, пркосејќи и на судската забрана за него да ја напушта земјата.

И покрај наредбите, службените лица на граница го пуштија Гуаидо во земјата, откако пристигна со комерцијален лет на главниот меѓународен аеродром во Венецуела.

Мадуро рече дека Гваидо ќе биде уапсен во денот кога венецуелскиот правосуден систем ќе одлучи дека треба да биде затворен, „за сите злосторства што ги сторил“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.02.2020 - 21:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега