Лубеницата е симбол на летото - Постои начин да ја одберете најсочната

Сите сакаме сочна лубеница, но понекогаш колку и да мислиме дека знаеме да ја одбереме правата, може да згрешиме.За да не се разочарате, ова се совети како да ја одберете најубавата лубеница на пазар или во маркет.

 

Жолтата дамка е местото со кое лубеницата ја допирала земјата. Зрелите лубеници секогаш имаат жолта, некогаш дури и портокалова дамка, а не бела. Па, барајте лубеница со жолта дамка.

Исто така, колку повеќе има мрежа на кората, толку е посочна лубеницата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.06.2019 - 21:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега