Љупчо имаше срце планина, жена му му зеде се а тој пак се врати - тажни сведоштва за возачот на автобусот

Возачот Љупчо Зафиров е еден од загинатите во страшната автобуска несреќа во Бугарија, во која животот според официјални извори го загубија 44 лица, а седуммина се повредени.

Долгогодишниот планинар Игор Смилев за Фокус со голема тага раскажува за неговото пријателство со Зафиров, кој долго време соработувал со планинарските друштва при организацијата на тури.

„Љупчо беше намачена душа. Срце-планина, личност што знаеше да помогне и во најтешките мигови. Сопругата го напушти, му зеде сѐ, а тој почна од „нула“ повторно да се издига од пепелта. Планинарската фела изгуби еден огромен другар, врвен професионалец“, раскажува Смилев.

25.11.2021 - 19:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега