Легендите живеат - топ најпопуларни југословенски автомобили

 

Освен со „Застава“, Југославија можела да се пофали и со монтажа и склопување на десетина различни модели најпознати марки. Сите тие во помала или поголема мера биле склопувани со домашни делови.

ИМВ 1972 потпишува договор со Рено, па наредна година започнува склопување на прочуената „четворка“ која дд 1992 во оваа фабрика се направени преку половина милион примероци. Во ИМВ се склопувале и Рено „12“, „16“ и „18“ и „петка“ втора генерација.

Погледнете ги:

 

 

 

17.07.2017 - 09:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа