Лажна вест: Путин пуштил 500 лавови низ улиците на Москва за да ги натера луѓето на изолација (ФОТО)

Рускиот претседател Владимир Путин е решен да спроведе целосна изолација во земјата, на улиците во Москва пуштил 500 лавови и тигри, се тврди на социјалните мрежи и во некои западни медиуми.

Секако дека оваа вест звучи апсурно и всушност е лажна вест!

Со објавената вест споделено е и видео на кое се гледа лав на улица, но ако малку прбарате на интернет ќе видите дека се работи за снимка од улиците на Јоханесбург и тоа од снимање на филм.

Фотографијата е објавена во Њујоркпост во 2016 година.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2020 - 10:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега