Лажна фотографија од Аркан ја крена Србија на нозе – турски твитерџии објавија дека Жељко војува во Ерменија

По лажната вест дека српскиот актер Милош Биковиќ се наоѓа на бојното поле во Ерменија, на Твитер се појавила и фотографија од Жељко Ражњатовиќ Аркан, како платеник кој војува таму.

Ваквата вест со преработена фотографија од Аркан била објавена на Твитер и веднаш предизвикала лавина од коментари на социјалните мрежи. 

Станува збор за лажна вест и монтажа, но за да биде претставено пореалистично, преработиле стара фотографија од Аркан. На фотографијата додале и "филтер за старост" кој станал вирален меѓу младите од светот на сите социјални мрежи.

Турскиот сајт "derindusunce.org" на својот профил на Твитер објавил лажна појава на Аркан во Ерменија, дури и се пишувало дека дошол по жените и децата на тамошните војници.

Сепак, како што тврди "Blic.rs", станува збор за измама, а тоа го докажува и фактот што фотографијата била избришана само еден час по објавувањето.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.10.2020 - 09:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега