Лавров: Влез на Финска и Шведска во НАТО нема ништо да промени

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров кажа дека влезот на Финска и Шведска во НАТО нема да промени ништо значително.

„Финска и Шведска, како и други неутрални земји, учествуваат во воените вежби на НАТО веќе долги години“, рече Лавров.

„НАТО ја зема предвид нивната територија кога планира воен напредок на исток. Така што веројатно нема многу разлика во тој поглед. Ајде да видиме како нивната територија се користи во пракса во Северноатлантската алијанса“.

 

17.05.2022 - 13:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега