Лавров: Русија ќе учествува на советот на ОБСЕ во Македонија, доколку Бугарија дозволи прелет

 

Руската делегација ќе учествува на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Скопје, доколку Бугарија, како што и вети на Северна Македонија, го отвори воздушниот простор за Руската Федерација. Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, говорејќи на форумот Примаковски читања, пренесува Тасс.

„Сега се чини дека Македонија не покани на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ. Бугарија се чини дека и вети на Македонија дека ќе го отвори својот воздушен простор. Ако успее, ќе бидеме таму“, вели Лавров, според медиумот..

„Ќе видиме како тие ќе комуницираат“, продолжи Лавров. „Веќе има неколку барања за средба во случај да работиме таму, вклучително и од западни претставници. Се разбира, ќе се сретнеме со сите“.

Состанокот на министрите за надворешни работи на ОБСЕ ќе се одржи од 30 ноември до 1 декември во Скопје, на кој членовите на организацијата треба да одлучат за бројката на државата претседавач.

Според написите, шефот на дипломатскиот оддел на Северна Македонија, Бујар Османи, претходно изјави дека прашањето за пристигнувањето на Лавров во Скопје за учество на Министерскиот совет на ОБСЕ се уште не е решено. Тој, исто така, потсети дека шефот на руската дипломатија е предмет на ограничувања на ЕУ.

27.11.2023 - 14:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега